Kiedy maluch ząbkuje

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram
zęby mleczne

Ząbkowanie u dzieci to proces towarzyszący niemal każdemu rodzicowi. Zazwyczaj jest to niezwykle uciążliwy czas zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Ząbkowanie to jednak naturalny proces, przez który każdy człowiek musi przejść.

W reguły pierwsze żeby zaczynają się u malucha pojawiać już między 6 a 8 miesiącem życia. Nie jest to naturalnie żadna reguła, gdyż wiele czynników może mieć wpływ na ten proces. Dlatego każde potencjalne opóźnienie procesu nie powinno stanowić dla rodzica powodu do niepokoju. Równie dobrze ząbek może pojawić się już w 4 miesiącu, nie ma na to reguły.

Kiedy niemowlak zaczyna ząbkować, zdecydowanie więcej płacze. Staje się rozdrażniony oraz często budzi się w nocy. Szczególnie uciążliwe dla malucha jest rozpychanie się zęba w dziąśle, powodujące największy ból. Towarzyszy temu stan zapalny, zaczerwienienie oraz świąd.

Dzieci na różne sposoby próbują złagodzić ból. Wkładają do buzi paluszki oraz różne przedmioty, śliniąc się przy tym obficie. Efektem stanu zapalnego podczas ząbkowania jest osłabienie odporności dziecka oraz wzrost temperatury ciała.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie w jaki sposób pomóc dziecku przejść przez ten trudny okres w życiu. Jednym ze sposobów jest kupno gryzaka. Najlepiej żelowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również schłodzenie tego gryzaka w lodówce, przez co przyniesie on maluchowi jeszcze więcej ulgi. Innym sposobem jest masowanie dziąseł. Istnieją specjalne szczoteczki z gumowymi wypustkami, które w skuteczny sposób pomagają dziecku uśmierzyć ból lub uporczywe swędzenie.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne