Trudne do zaakceptowania łysienie plackowate, lecz możliwe do leczenia

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram

Nie da się ukryć, że włosy są dla każdego ozdobą. Lecz niewielu ludzi zostało obdarzonych przez naturę zdrowymi i gęstymi włosami. Większość populacji ma włosy przerzedzone. Aby mieć ładne włosy musi stosować na nich szereg zabiegów. I choć jest to uciążliwe i nawet kosztowne, lecz nie jest to tragedią, że trzeba używać odpowiednich szamponów i odżywek oraz ziołowych płukanek, a także łagodnie traktować swoje włosy, aby nie zaszkodzić cebulkom. Tragedia jest wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać miejscami i tworzą się puste miejsca na skórze głowy, które na dodatek mają lekko zmieniony kolor.

Przyczyny łysienia plackowatego

Wiele osób na świecie zmaga się z chorobami skóry i włosów. Do najbardziej przykrych należy wspomniane już wyżej łysienie plackowate, a także łysienie łojotokowe. Zarówno jedno, jak i drugie jest problemem dla osoby, u której się pojawiło. Lecz łysienie łojotokowe jest znacznie lepsze od plackowatego, jeżeli można wybierać pomiędzy jednym i drugim złem. Łysienie łojotokowe jest uwarunkowane genetycznie i dotyka głównie mężczyzn i charakteryzuje się wypadaniem włosów, w wyniku czego tworzą się zakola. Natomiast łysienie plackowate jest chorobą skóry głowy o nieustalonych przyczynach. Nie wiadomo z jakiego powodu dochodzi do powstania choroby. Prawdopodobnie na powstanie choroby zwanej łysieniem plackowatym ma wpływ wiele czynników, które mają wspólne podłoże genetyczne.

Leczenie łysienia plackowatego

Wiele osób dotkniętych tą chorobą skóry na głowie zastanawia się, jak wyleczyć łysienie plackowate? Bo przecież chodzenie z głową, na której pojawiły się ogniska wyłysienia nie wygląda ciekawie i bardzo zmniejsza pewność siebie. Istnieją oczywiście zabiegi lecznicze przeciw łysieniu plackowatemu, lecz leczenie wymaga czasu i nie zawsze przynosi pożądany efekt.
Łysienie plackowate może występować przejściowo, albo trwale. Choroba ta dotyka 2 procent ludzi zgłaszających się do lekarza dermatologa.
Leczenie łysienia plackowatego odbywa się kilkoma sposobami. I wiele z nich przynosi pozytywne rezultaty, na przykład leczenie metodą fotodynamiczną UVA, jak również metodą PUVA, które to metody leczenia pozwalają na częściowy odrost włosów. Za najskuteczniejszą metodę leczenia uważana jest metoda DCO przy pomocy alergenów kontaktowych, która to metoda dają zadowalające efekty u ponad połowy pacjentów.

Kogo dotyka łysienie plackowate?

Choroba najczęściej występuje w wieku dziecięcym, lecz może się zdarzyć także w każdym wieku. I może charakteryzować się nie tylko utratą włosów, lecz również brwi i rzęs, a nawet wprowadzać zmiany na paznokciach.
Łysienie plackowate jest bardzo nieprzyjemne i może odbić się nawet na psychice osoby, której dosięgło, a zwłaszcza ciężkie jest do przeżycia dla kobiet. Lecz dla mężczyzn taki rodzaj łysienia również nie jest łatwy, gdyż miejsce zapalenia zmienia także kolor skóry. Choroba ta często prowadzi to do nie akceptacji swojego wyglądu.

Wartość sama w sobie, to człowiek

Każdy pragnie mieć ładne włosy, bo uatrakcyjniają człowieka, lecz życie niesie różne niespodzianki i najczęściej niemiłe i wówczas trzeba zmierzyć się z problemem, bo włosy, to jeszcze nie koniec świata. Życie z taką chorobą na pewno się zmieni, lecz się nie kończy i trzeba zająć się leczeniem i znaleźć dla siebie odpowiedni zamiennik włosów. Lecz najważniejsza jest zmiana w spostrzeganiu siebie, bo to przecież nie włosy decydują o nas, o naszej wartości i powodzeniu, lecz nasze wnętrze, które może być bardzo atrakcyjne i wartościowe.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne