Zadania lekarza ortopedy

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram

Głównym zadaniem lekarza ortopedy jest diagnoza oraz leczenie chorób bezpośrednio związanych z narządem ruchu. Ortopedia zajmuje się przede wszystkim dolegliwościami, które wynikają z wadliwości układu szkieletowego.

Czym się zajmuje ortopeda?
Warto jednak pamiętać, że wszelkie zaburzenia z mięśniami oraz stawami również są leczone przez ortopedę. Ortopedia jest niezwykle szeroką dziedziną medycyny, które obejmuje wiele zagadnień. Podstawowe z nich to wada postawy, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, a nawet zakażenia kości. W przypadku uszkodzenia nerwów obwodowych również powinniśmy umówić się na wizytę do lekarza ortopedy. Dziedzina medycyny, która jest ściśle powiązana z ortopedią to traumatologia, która zwana jest również chirurgią urazową. Zajmuje się ona operacyjnym leczeniem złamań oraz zwichnięć kości, a także stawów. Pierwszym sygnałem, na który skarżą się pacjenci jest ból. Najprościej postawić diagnozę w przypadku zwichnięcia lub złamania, ponieważ objawy są wtedy charakterystyczne oraz jednoznaczne. W przypadku choroby zwyrodnieniowej objawy nie są już tak oczywiste. Może się wtedy pojawiać drętwienie nóg oraz migrena, a nawet szumy uszne. Lekarz ortopeda w pierwszej kolejności powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem.

Wywiad lekarski
Warto wtedy powiedzieć o wszystkich przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Tylko w ten sposób będzie można podjąć właściwy sposób leczenia. W przypadku pierwszej wizyty warto wziąć ze sobą wyniki wcześniejszych badań. Może to być między innymi zdjęcie rentgenowskie odcinka kręgosłupa. Dzięki temu lekarz znacznie szybciej będzie mógł ocenić stan zdrowia pacjenta. Najpopularniejszym badaniem zlecanym przez lekarza ortopedę jest RTG oraz rezonans magnetyczny. Przydatna okazuje się również tomografia komputerowa, która wykonywana jest z reguły u kobiet. Ciekawym badaniem jest artrografia, która umożliwia dokładną analizę struktury stawów. Ortopedia to nie tylko postawienie diagnozy, ale także odpowiednia profilaktyka. Kilka tygodni po narodzinach dziecka należy umówić się na konsultację.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on telegram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne